Przywróćmy Dzieciom Uśmiech

Celem akcji „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech” jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka ...

Wolontariat

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, wolontariuszem ...

Wygraj Wesele Marzeń

Uwaga ZAKOCHANI! Planujecie ślub waszych marzeń? Trafiliście idealnie. Przygotowaliśmy dla Was konkurs pod nazwą „Wygraj Wesele Marzeń” ...

Przemysław Saleta też pomaga

Przemysław Saleta, były mistrz Europy wrócił na ring, żeby stoczyć charytatywną walkę z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem ...

Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka

Coraz częściej młode pary stające na ślubnym kobiercu rezygnują z kwiatów otrzymywanych w dniu ślubu od gości na rzecz innych symbolicznych ...

Previous Next
Przywróćmy Dzieciom Uśmiech Przywróćmy Dzieciom Uśmiech
Wolontariat Wolontariat
Wygraj Wesele Marzeń Wygraj Wesele Marzeń
Przemysław Saleta też pomaga Przemysław Saleta też pomaga
Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka Zamiast Kwiatów Uśmiech Dziecka

Szlachetna Paczka

 

Radością i wzruszeniem reagowały rodziny, które w tym roku otrzymały Szlachetną Paczkę. Pomoc dotarła do prawie 19 tys. rodzin w całej Polsce. Wolontariusze rozwozili świąteczne prezenty przez całą sobotę. Obdarowani radością i wzruszeniem reagowali na wizytę wolontariuszy, jednak – jak mówił ks. Jacek Stryczek – nigdy do końca nie można przewidzieć, jak zostanie się przyjętym; dla niektórych jest to nerwowa, bo nowa sytuacja.

Pomoc materialną otrzymało blisko 19 tys. rodzin, a oprócz tego dla tysiąca osób przygotowano tzw. „paczkę plus” – wsparcie m.in. lekarza lub prawnika.

By wybrać najbardziej potrzebujących, wolontariusze odwiedzili jesienią 33 tys. domów w celu rozeznania sytuacji. Spośród nich wybrali prawie 19 tys. rodzin. – Pomoc otrzymują osoby biedne, a nie te, które wyglądają na biedne. Paczki docierają do tych, którzy są w trudnej sytuacji nie ze swojej winy – zaznaczył pomysłodawca akcji.

W tym roku świąteczna pomoc dotarła m.in. do rodziny pana Jarosława Bogacza. Pan Jarosław od ponad roku opiekuje się żoną sparaliżowaną w następstwie zatoru płucnego. Rodzina przede wszystkim potrzebuje pieniędzy na kosztowną rehabilitację chorej i środków higienicznych.

- Radość, wzruszenie. Chcieliśmy podziękować wszystkim dobrym ludziom, chcieliśmy podziękować Szlachetnej Paczce, bo dzięki wam to wszystko jest, gdybyście wy nie chodzili, nie szukali, nie zbierali ludzi, nie pomagali, to by z tego nic nie było – powiedział Pan Jarosław.

Wśród darczyńców, którzy chcieli przygotować paczki, były znane osobistości, np. para prezydencka, celebryci, sportowcy – np. Anita Włodarczyk i siostry Radwańskie, są całe drużyny sportowe, m.in. reprezentacja Polski w piłce nożnej i drużyna skoczków. Zaangażowali się także funkcjonariusze różnych służb, w tym papieska Gwardia Szwajcarska.

- Warto pomagać, dlatego że to są rodziny, które wcale nie są roszczeniowe i nie wychylają się, nie robią wszystkiego specjalnie, żeby im pomóc, np. nie przestają pracować dla 500 plus. Są to rodziny, które naprawdę potrzebują pomocy. Dzięki Paczce otrzymują najpotrzebniejsze rzeczy – powiedziała aktorka Barbara Kurdej-Szatan, zaangażowana w akcję od co najmniej czterech lat.

Ks. Stryczek zaznaczył, że celem Paczki jest nie tylko wręczanie prezentów. Paczka ma długofalowy cel. – Wciąż łączymy biednych i bogatych, a bardzo chcielibyśmy jeszcze pomóc tym ubogim wyjść z biedy, chcemy ich uczyć tego, jak zarabiać albo lepiej wydawać pieniądze – powiedział.

W przyszłym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzą rodziny, które otrzymały w tym roku prezenty. Będą je przekonywać, że zła sytuacja materialna jest stanem przejściowym i można ją zmienić. Przygotują dla rodzin warsztaty na temat tego, jak zarabiać i planować budżet domowy.